Sayfalar

Arşiv

Çağı Yetiştirenlerle Çağın Yetiştirdikleri Buluşuyor

İSTANBUL İL MÜFTÜLÜĞÜ PROJE KOMİSYONU ÇALIŞMASI

İSTANBUL İL MÜFTÜLÜĞÜ PROJE KOMİSYONU ÇALIŞMASI


Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği, İstanbul Müftülüğü ve diğer birkaç il müftülüğü ile yürüttüğü bir proje ile Türkiye’de ilk kez yaz tatilinde öğrencilere okumayı sevdirme ve öğrencileri yazmaya teşvik etme çalışması başlattı. Türkiye’de ilk kez tatil zamanında düzenlenen böyle bir okuma seferberliği projesi kapsamında ÇOCUK EDEBİYATI YAZARLARI İLE ÖĞRENCİLER, KUR’AN KURSLARINDA VE CAMİLERDE BULUŞUYOR.
Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği ile İstanbul Müftülüğü’nün ortak projesi olarak yaz Kur’an kurslarında uygulanmakta olan “ÇAĞI YETİŞTİRENLERLE ÇAĞIN YETİŞTİRDİKLERİ BULUŞUYOR” projesi, okumayı, yazmayı teşvik eden ve gazeteciliğe, yazarlığa vurgu yapan önemli bir çalışma. Bu proje kapsamında Yaz Kur’an Kursu öğrencilerine yönelik imza ve söyleşi programları düzenleniyor. İmza ve söyleşi programları Kur’an kurslarında ve camilerde yapılıyor. Bu da din eğitimi alan çocuklara dil eğitiminin, Türkçe bilincinin, kitap okumanın ve yazmanın önemini vurgulamak açısından çok büyük etki uyandırıyor.
Katılımcı şair, yazar ve tiyatro sanatçıları, özellikle okuma kültürü oluşturmaya ve yeni yazarlar yetişmesi için yazarlığa yüreklendirmeye yönelik konuşmalar yapıyorlar. Yazarlığa heveslenen ve yazmayı deneyen çocuklardan gelecek yazıları incelemek ve onlara öneri ve eleştirilerle yol göstermek amacıyla Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği üyesi yazarlardan bir komisyon oluşturuldu. Bu komisyon yıl boyunca çocuk ve gençlerden gelecek yazıları inceleyerek onlara destek olacak.
Düzenlenen etkinliklere Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği üyesi yazarlardan Bican Veysel YILDIZ, Vural EYİKAN, Bestami YAZGAN, Prof. Dr. Mehmet Zeki AYDIN, Doç. Dr. Tacettin ŞİMŞEK, Prof. Dr. Sami ŞENER, Mehmet AKPINAR, Gülay SORMAGEÇ, Hilmi ALICI, Mehmet SOLMAZ, çocuk ve gençlik edebiyatı alanındaki eserleri ile katılıyor.
Proje kapsamında İstanbul’un Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Başakşehir, Beykoz, Fatih, Güngören, Kadıköy, Kartal, Kâğıthane, Maltepe, Sarıyer, Şişli ilçelerinde, Ankara’da, Tekirdağ Çorlu’da ve Kars’ın Kağızman ilçesinde elliye yakın cami ve Kur’an kursunun yaz kursu öğrencilerine söyleşi, konferans, imza günü ve kukla tiyatrosu etkinliği düzenlendi. Projenin özellikle köylere yayılması için özel bir gayret sarf eden Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Eğitimci Yazar Bican Veysel YILDIZ, projenin bu yönünü “Türkiye’de geç kalmış bir aydın-halk buluşması” olarak nitelendiriyor.
16 Ağustos 2013 Pazartesi günü Kars’ın Kağızman ilçesine bağlı Çayarası köyünde Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bican Veysel YILDIZ, köyün camisinde toplanan 113 öğrenciye okuma ve yazmanın önemini anlatan bir sunum yaptı. Onlarla söyleşti ve ardından köydeki çocuklar için kitaplarını imzaladı.
Bican Veysel YILDIZ, bu konuda şunları ifade ediyor: “Bu, Türkiye’de bir ilkin, bir yeni başlangıcın miladıdır. Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği’nin başlattığı “YAZARLAR KÖYLERDE/ ANADOLU AYDINLARLA BULUŞUYOR PROJESİ”nin ilk uygulamasıdır. Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bican Veysel YILDIZ, köydeki 113 öğrenciye sunum yaptı. Onlarla söyleşti ve ardından kitaplarını imzaladı.

İL MÜFTÜ YARD.MEHMET YAMAN'IN ŞİŞLİ KONUŞMALARI

İL MÜFTÜ YARD.MEHMET YAMAN’IN ŞİŞLİ KONUŞMALARI

BAHÇELİEVLER MÜFTÜLÜĞÜ ETKİNLİĞİMİZDEN

BAHÇELİEVLER MÜFTÜLÜĞÜ ETKİNLİĞİMİZDEN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR

Son yorumlar