Sayfalar

Arşiv

Çocuk Şarkıları Çalışmalarımız

MUSTAFA ALADAĞ

MUSTAFA ALADAĞ

TÜRK MÜZİĞİNİN FARKLI TÜRLERİNDE ÇOCUK ŞARKILARI ÇALIŞMALARIMIZ
Uzun süreden beri üzerinde çalışmalar yürüttüğümüz, Türk müziğinin değişik türlerinde çocuk şarkıları yazma ve besteleme çalışmalarımız devam ediyor. Bican Veysel YILDIZ ile Ozan Mustafa ALADAĞ tarafından çocuk şarkıları aşık edebiyatının farklı kalıplarında bestelenmeye başlandı. Bu alanda Türkiye’de bir ilk olan çalışmanın ilk günü olan 05 Temmuz 2014 günü dört çocuk şarkısının ilk taslakları hazırlandı. Yaklaşık 10-15 çocuk şarkısı bestelemeyi planlayan arkadaşlarımız, 2014 yılı sonuna kadar albümü tamamlamayı planlıyor.
Dernek yönetim kurulu başkanımız Bican Veysel YILDIZ ile dernek yönetim kurulu üyemiz Vural EYİKAN’ın mehter marşı kalıbında çocuk şarkıları çalışmasından güzel sonuçlar aldık. Mehter marşı tarzında bestelenmiş çocuk şarkılarından üç tanesi, ilk olarak yine Bican Veysel YILDIZ ile Vural EYİKAN’ın ortak çalışması olan Çanakkale Gürbüz Çocuklar kukla oyunu içerisinde İstanbul Maltepe Osmangazi İmam Hatip Ortaokulu’nda seslendirildi. Ortaokul öğrencilerinden ve öğretmenlerinden tam not aldı.
Ülkemizde ilk ve tek Türk Müziği Çocuk Şarkıları çalışmasının sahibi, Gazi Üniversitesi Türk Müziği Konservatuvarı Kurucu Müdürü Sayın Prof. Dr. Gülçin YAHYA KAÇAR hocamız ile görüşmelerimiz sürüyor. Değerli hocamız da çalışmalarımıza destek vereceklerini beyan ettiler. İnşallah kendileri ile Türk Müziği Çocuk Şarkıları çalışması yapma onurunu yaşayacağız.
Bu konu ile ilgili olarak yakında büyük usta Esat KABAKLI hocamızın ve değerli dostumuz Recep ERGÜL’ün de kapılarını çalacağız.
Öyle umuyoruz ki yakın bir gelecekte Türk müziğinin değişik türlerinde çocuk şarkıları yazma ve besteleme çalışmalarımız, yıllarca ihmal edilmiş bir alanın boşluğunu dolduracak. Çocuklarımıza erken yaşlarda müziğimizin farklı türlerini tatma ve tanıma imkanı sunacaktır.
Başta Almanya ve Hollanda olmak üzere Avrupa ülkelerinde ve diğer ülkelerde yaşayan çocuklarımız için de bu çalışmayı ayrıca gözden geçirecek ve onların memleketle gönül bağı kurmalarına, kültür kimliklerini tanımalarına katkı sağlayacağız. En geç Eylül-Ekim 2014 ayları içerisinde bu konu ile ilgili olarak Prof. Dr. Gülçin YAHYA KAÇAR, Esat KABAKLI, Recep ERGÜL, Mustafa ALADAĞ, Bican Veysel YILDIZ, Vural EYİKAN, Prof. Dr. Mehmet Zeki AYDIN, yurt dışı eğitim çalışmalarında bulunmuş ve bu konu üzerine kafa yormuş eğitimcilerden İstanbul İl Müftü Yardımcısı Sayın Mehmet YAMAN VE Çocuk Edebiyatı alanında ülkemizin en yetkin isimlerinden Yrd. Doç. Dr. Tacettin ŞİMŞEK’in katılacağı bir zirve yapmayı planlıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR

Son yorumlar